"Het doel van een review is het verkrijgen van feedback van degene die de applicatie uiteindelijk in gebruik neemt."
Agile deelprocessen
Binnen de wereld van agile bestaan diverse processen om belangrijke informatie met elkaar te delen. Eén daarvan is de ‘demo’. Vaak is een demo een meeting waarin je laat zien welke functionaliteit is toegevoegd in een applicatie. De vraag is echter: voldoet een demonstratie waarin we alleen laten zien wát we gemaakt hebben? Als je het ons vraagt, is het antwoord daarop ‘nee’. Wij zien de demo als onderdeel van een groter geheel. De demo maakt namelijk onderdeel uit van de ‘review’. In een demo evalueren we wat er gebouwd is én of dat de vraag van de klant oplost. Tegelijkertijd heeft dit betrekking op de nabije toekomst. Het laat je kritisch nadenken over de vraag: zijn we nog op de goede weg? Het maken én houden van een goede review draagt daaraan bij.
Redenen voor een review
De noodzaak voor een goede review kan vanuit verschillende perspectieven bekeken worden. Allereerst die van het team. Wanneer een product opgeleverd wordt, dan biedt een review de mogelijkheid tot het laten zien van de opgeleverde functionaliteit en de toegevoegde waarde daarvan. Dit kan een nieuwe functionaliteit zijn, maar bijvoorbeeld ook een productiviteitsverbetering of een aanpassing met een betere security als gevolg.
Verder geeft een review de gelegenheid te reflecteren op welke successen behaald zijn, welke je vervolgens (uitbundig) kunt vieren. Dit geeft een positieve impuls aan het team. Plezier en een positieve stimulans zullen het team weer motiveren om nóg meer waardevolle producten op te leveren.
Doel van een review
Wanneer we de pet van de klant opzetten, kun je pas echt kritisch naar je processen kijken. Is volgens de klant de juiste functionaliteit opgeleverd en dekt het de lading? Een review geeft in dit geval duidelijkheid. Dat is ook één van de redenen om een review toe te passen: terugkoppeling vragen en krijgen van je klant. Zijn we nog op de goede weg? Kan de klant de nieuwe functionaliteit goed gebruiken? Voldoet de backlog nog steeds aan de opdracht en visie van onze klanten? Je legt je product letterlijk aan de opdrachtgever voor. Hoogstwaarschijnlijk krijg je er waardevolle input voor terug. Het doel van een review is dus het verkrijgen van feedback van degene die de applicatie uiteindelijk in gebruik neemt.
Tijdlijn van de review
Wanneer je de review in een tijdlijn plaatst, dan kijk je zowel naar het verleden als naar de toekomst. Het team herziet, blikt terug, inspecteert, bespreekt en overziet wat zij aan het doen zijn. Niet alleen met de klant, maar ook voor de klant. Want daar doe je het allemaal voor: een tevreden opdrachtgever!
What’s next?
In deel 2 van deze blogreeks gaan we onder andere dieper in op de vraag: Voor wie is de review en wat kenmerkt alle betrokkenen? Maar ook beantwoorden we vragen als: Wanneer houd je een review? En, wat bespreek je dan tijdens zo’n review?
Deze blogreeks is tot stand gekomen in samenwerking met: Ruben van der Vloot (Bartosz), Ernst Korpershoek (Bartosz), Stephan Dammers (Bartosz) en Martin Visser (KLM).
Poll
Geef jij weleens een review?